Yaşam

Memduh Şevket Esendal’ın yayımlanmış tek romanı: Ayaşlı ve Kiracıları

Yazarın büyük romanı Ayaşlı ve Kiracıları, yeni kurulan Ankara atmosferinde, ülkedeki düzey ve zihniyet farklılıklarını güçlü bir şekilde gösteren bir eserdir.

Bugün edebiyatımız en canlı yönlerinden birini, söylemek istediği her şeyi çekinmeden söyleyen realizme borçludur.

İlgili Makaleler

Ülkenin ortasında bir şehir, şehrin ortasında bir apartman. Ayaşlı İbrahim Efendi ve kiracıları, kimisi aylarca kalıyor, kimisi bir gecede değişiyor.

İyi huylu tipler var, ahmaklar var, ihtiyarlar var, gün boyu ağlayan çocuklar var, dolandırıcı var, kendi yağında kavrulanlar var…

Yurdun dört bir yanından gelip çareyi devletin kapısında arayanlar, hak ettiğini almak için dilekçe üstüne dilekçe yazanlar. Bitmek bilmeyen hüzünler, dedikodular, küçük hesaplar, tatlı sohbetler, ölümler, konaklamalar, cümbüşler, flörtler, aşklar… Ayaşlı’nın evi tam bir cümbüş…

Sayfa: 256

Yazarın tek romanı

Memduh Şevket Esendal’ın hayattayken yayımlayabildiği tek romanı olan bu eser, yazarın deyimiyle günümüz toplumumuza yönelik sert bir eleştiridir. Ayaşlı ve Kiracıları, 1930’ların genç cumhuriyetinden eğlenceli ve örnek görüntüler sunan, bir romandan alınabilecek pek çok tadı tam kıvamında veren bir roman.

sungurluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu