Haber

Ankara Üniversitesi depremzedelere psikososyal destek sağlayacak

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, uzman ekipleriyle depremzedelere online ve yüz yüze psikososyal destek vereceklerini belirtti.

Ünüvar, Ankara Rektörlük Senato Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, Ankara Üniversitesi’nde öğrenim gören 15 öğrencinin deprem bölgesinde hayatını kaybettiğini söyledi.

Devletin, milletin içinde bulunduğu sarsıntının yaralarını sarmak için ilk andan itibaren çalışmaya başladığını belirten Ünüvar, üniversitenin depremin olduğu ilk andan itibaren kriz harekat merkezini de devreye alarak yardım kampanyası başlattığını söyledi.

Depremzedeler için psikososyal desteğin değerine değinen Ünüvar, bölgede bir üniversite olarak psikososyal altyapı sağlayacaklarını, bunun için geniş bir çalışma grubu oluşturduklarını ifade etti.

“Çevrimiçi ve yüz yüze destek”

Depremzedelere yüz yüze ve online psikososyal destek vereceklerini belirten Ünüvar, “Uzman kadromuzla bir an önce online hizmet vermeye başlamayı planlıyoruz. Kardeş üniversite belirleyerek programa başlayacağız.” dedi.

Ankara’ya gelen depremzede ve yakınlarına da aynı hizmeti vereceklerini belirten Ünüvar, şunları kaydetti:

“Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı hem İbni Sina hem de Cebeci Hastanesi depremzedelerimize sağlık hizmeti verilmesinde çok önemli rol oynuyor. Bugüne kadar 600 civarında depremzede tedavi için bize başvurdu. 175’ini hastaneye kaldırdık, Yetişkinleri İbni Sina’da, çocukları Cebeci’de “Hastanemizde 425 vatandaşımızı tedavi edip taburcu ettik. Hastanelerimize tedavi için gelen ve hayatını kaybeden depremzedemiz yok” dedi.

Çalışmaları yetişkin ve çocuk psikiyatrisi bölümlerinin yürüteceğini belirten Ünüvar, “Ayrıca hem ergen hem de erişkin psikiyatrisi bölümlerimiz deprem polikliniği açarak beyin sarsıntısı geçiren vatandaşlarımızın alması gereken tedaviyi yapacak.” bilgileri verdi.

Ünüvar, refakatsiz hastalar için gönüllü refakat sistemi de oluşturduklarını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu