Haber

Kayseri, Kahramanmaraş depreminden nasıl kurtuldu? Başkan Büyükkılıç gerekçeyi tek cümleyle özetledi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta 9 saat arayla meydana gelen iki büyük deprem 10 ilde yıkıma neden oldu. Depremin hissedildiği illerden biri de Kayseri oldu. Ancak Kayseri şiddetli sarsıntılardan nispeten daha az etkilendi. Büyükkılıç, bunun nedenini Haberler.com Youtube kanalına yaptığı özel açıklamalarda açıkladı.

“KURALLARA UYUYORUZ”

Büyükkılıç, “Yapı stoğu olarak eski binalarımız da var. Kentsel dönüşüm anlamında çok yol kat ettik. Kayseri bu sınavda ciddi bir başarı elde ettiğini gösterdi.” söz konusu. “Başarının sırrı nedir?” sorusuna Büyükkılıç, “Deprem yönetmeliğine uymak, oradan gelen talimatları yapı denetim birimleriyle birlikte hem belediye teknik heyetiyle hem de sorumluluk anlayışıyla müteahhitlerimizle ciddi bir şekilde uygulamak. Bu marifet değil, Bu bir gerekliliktir, bunu kurallara uymamızdan kaynaklandığını düşünüyorum.” sözleriyle cevap verdi.

“İKİNCİ DEPREMDE BELEDİYE BİNASININ YOK OLACAĞINI DÜŞÜNDÜM”

Kayseri’de depremin şiddetinin 6.5-7 olarak hissedildiğini belirten Büyükkılıç, “İkinci depremde içinde bulunduğum belediye binası yıkılıyor sandım. Bu depremin ardından yaklaşık 5 gün boyunca hiçbir vatandaş evlerine girmedi.” söz konusu.

“BU KLASİK MUHALEFET MANTALİTİ”

“Depreme müdahalede geç kalındı” iddialarına da yanıt veren Büyükkılıç, “Klasik bir muhalefet zihniyeti ve eleştiriden hoşlanan bir yaklaşımla söylenmiş sözler olabilir. Takdir edersiniz ki 10 ilde afetler oldu ve herkes böyle oldu.” 5 buçuk 6’da valimizi deprem bölgesine uğurladık.Burası İçişleri Bakanlığımız Ankara.Ölçüsünden hemen gerekli talimatı verdiğini, hemen hazırlıklarını yapıp yola çıktığını gösteriyor.” açıklamalarda bulundu.

tasova-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu