Haber

İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy, Ölümünün 86. Yıldönümünde Anılıyor: Mehmet Akif Ersoy Kimdir?

Öğretmen, hekim, veteriner, şair ve siyasetçi Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 86. yılında sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz. Ölümünün üzerinden 86 yıl geçen İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Cumhuriyet tarihinin değerli isimlerinden biri olarak hayatımızda yer alıyor. Peki Mehmet Akif Ersoy kimdir? Detaylar burada…

İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy, vefatının 86. yılında saygı ve rahmetle anılıyor. Vatan Şairi ve Milli Şair unvanlarıyla tanınan Mehmet Akif Ersoy merak ediliyor.

Mehmet Akif Ersoy kimdir?

20 Aralık 1873’te Fatih’te dünyaya gelen Mehmet Ragif, babasının imam olduğu Çanakkale Bayramiç’te kayıtlı görünüyor. Mehmet Tahir Efendi’den ‘Ragif’ ismini alan Mehmet Akif Ersoy, babasının ölümüne kadar bu ismi kullanmıştır. İlerleyen yıllarda annesi ve arkadaşları ona Akif demeye başladılar. 4 yıl 4 ay 4 günlükken Buyruk Buhari Mahalle Okulu’nda okumaya başladı. Üç yıl sonra ilkokula gitti ve babasından Arapça öğrenmeye başladı. 1882’de Fatih Merkez İdadisi’nde ortaöğrenimine başladı. Aynı zamanda babasıyla birlikte Fatih Camii’nde Farsça dersleri aldı. Türkçe, Arapça, Farsça ve Fransızca bilmektedir.

Liseden mezun olduktan sonra 1885 yılında Mülkiye İdadisi’nde okumaya başladı. Babasının ölümü ve ailesinin maddi sıkıntıları nedeniyle İdadi’den ayrılan Mehmet Akif Ersoy, yeni açılan ilk sivil veteriner okuluna kaydoldu. , Ziraat ve Veteriner Mektebi (Ziraat ve Veteriner Mektebi).

II. Meşrutiyet’ten bu yana Sırat-ı Müstakim (Sebilü’r-Reşad) dergisinin başyazarlığını yapmaktadır. Kurtuluş Savaşı sırasında 1. TBMM’de milletvekili olarak yer aldı.

Mehmet Akif Ersoy, 27 Aralık 1936’da vefat etti.

Mehmet Akif’in Edebi Hayatı

Şiir yazmaya Bayraktar Mektebi’nde öğrenciyken başlayan Mehmet Akif’in yayınlanan ilk şiiri Kur’an’a Hitap’tır. 1908 yılından itibaren aruz vezni ile manzum eserler yazmıştır. Yazdığı ilk büyük destanı ‘Çanakkale Şehitleri’ adlı şiiridir. İkincisi ise ‘Bülbül’ adlı şiirdir. Üçüncüsü ‘İstiklal Marşı’nı yazdı.

Mehmet Akif, ‘sanat sanat içindir’ görüşünü tanımlar.

Edebi üslubunda dini yönü yüklü tuttu.

Mehmet Akif Ersoy’un Eserleri

  • Kitap: Safahat (1911) – Kırk dört şiir içerir. Siyasi olaylardan, tasavvufi duygulardan, dünyevi görevlerden bahsedilir.

  • Kitap: Süleymaniye Kürsüsü’nde (1912) – Süleymaniye Camii’ne giden iki kişinin sohbetleriyle başlar, Seyyah Abdürreşit İbrahim’in konuşturulduğu kürsüde uzun bir bölümle devam eder.

  • Kitap: Hakk’ın Sesleri (1913) – İslami mesajı topluma yaymaya çalışan on ayet.

  • Kitap: Fatih Kürsüsü Üzerine (1914) – Fatih Camii’ne giden iki kişinin sohbetleriyle başlar, vaizin uzun hutbesiyle devam eder.

  • Kitap: Hatıralar (1917) – Akif’in gittiği yerle ilgili izlenimlerini ve toplumsal felaketler karşısında Allah’a yalvarışını içerir.

  • Kitap: Asım (1924) – Hocazade ile Köse İmam arasındaki sohbetler şeklinde tasarlanmış tek kesme eserdir.

  • Kitap: Gölgeler (1933) – 1918-1933 ortalarında yazılmış 41 şiir içerir. Her biri yazıldığı dönemin izlerini taşıyor.

  • Kitap: Safahat (Toplu Baskı) (ilk 1943’te) – Yedi aşamayı bir araya getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu