Ekonomi

Ardahan’da meralarda hayvanlar otlatılmaya başlandı

Büyükbaş hayvan bakımından kuvvetli olan Ardahan’da, uzun bir kışın ardından yetiştiriciler, hayvanlarını ahırlardan çıkarıp meralara otlatmaya bıraktı.

Kış mevsiminin çetin geçtiği illerden biri olan Ardahan’da baharın gelmesi ve doğanın canlanmasıyla birlikte karlı dağların önündeki çayır ve meralarda binlerce büyükbaş ve küçükbaş hayvan otlamaya başladı. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yılın 6 ayının soğuk ve sert geçen Ardahan’da baharın gelmesiyle birlikte meralardaki verimli meralar yemyeşil oldu. Büyükbaş hayvan açısından zengin kentte, dondurucu soğuğa rağmen aylardır katı kurallar altında hayvanlarını ahırlarda besleyen yetiştiriciler, karların erimesiyle birlikte gelen baharın sevincini yaşıyor.

Son günlerde etkili olan sağanak yağışın yerini güneşli havalara bırakmasıyla birlikte yetiştiriciler, hem yem masraflarını azaltmak hem de sağlıklı beslenmek için hayvanlarını ahırlardan çıkarıp meralara götürüyor.

Büyükbaş hayvan otlatan Mesut Yıldız, uzun geçen kışın ardından baharın geldiğini belirterek, “Karların erimesiyle meralar, meralar yeşerdi. Ancak biz çiftçiler hayvanlarımızı otlaklarda otlatıyoruz. Maliyetler bize çok geldi. . Hayvanlarımızı meraya götürmek bize ilaç gibi geldi.”

Yıldız ayrıca, Ardahan’a özgü bir durumda meraların yemyeşil, dağların hala karla kaplı olmasının bölgenin zenginliğinin ifadesi olduğunu söyledi. – ARDAHAN

etimesgutajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu